Зустріч Харківського міського голови Ігоря Терехова, британського архітектора Нормана Фостера та українських та іноземних фахівців відбулася 27 травня у режимі zoom-конференції.На зустрічі група українських та іноземних архітекторів обговорили перспективи розвитку Харкова. Про це повідомили в пресслужбі мерії Харкова.
Харків’яни озвучили низку важливих завдань. Перша з них – необхідність доповнити список пам’яток архітектури та позначити на карті підприємства, які не працюють, але відзначені як існуючі. Також, на їхній погляд, потрібно децентралізувати місто, тобто зробити кожен район автономним з власним життєзабезпеченням, паркінгами, укриттями, тунелями між важливими об’єктами тощо.
Межі міста, як вважають фахівці, поки що можна не розширювати, тому що в Харкові на 1 кв. км живе близько 4 тис. жителів, а у Лондоні, наприклад, 5 тис. 700. Крім того, всередині міста є багато невикористаних територій, наприклад, колишніх підприємств, які можна використати для реалізації нових можливостей.
Також фахівці планують створити новий транспортний каркас, змінивши радіально-кільцеву систему, що зжила себе, щоб забезпечити швидке сполучення між новими районами, можливо, за допомогою тунелів, естакад та інших будівель. Для тих, хто втратив дах над головою, хочуть побудувати нове житло із сучасним рівнем комфорту, щоб харків’яни точно повернулися додому.
У планах також – створити унікальні безпечні зелені райони з різноманітною архітектурою та малоповерховою забудовою (максимум 5 поверхів).
Крім того, архітектори попрацюють над створенням «зеленого каркасу». Вони вважають, що треба зв’язати міські річки, облаштувати велосипедні та пішохідні доріжки. Також у Харкові може з’явитися пішохідна арт-вулиця та великий діловий центр.
Ще архітектори обговорили створення альтернативних поховань, коли замість звичних цвинтарів садять меморіальні сади. При цьому наголосили, що історичну та пам’ятну спадщину у Харкові обов’язково збережуть.
Норман Фостер зазначив, що дуже важливо зонувати райони, скоротити відстань між місцем проживання, місцем роботи та соцзакладами, а «зелений каркас» у Харкові буде, як «зелений пояс» у Лондоні, який свого часу допоміг підвищити рівень життя.
«Це музика для моїх вух. Я чув чудові послання – просування історичних цінностей, примноження традицій, ідея створення районів. Це те, що ми розглядали, говорячи про генеральний план розвитку, роздивляючись фото вашого міста. З величезним задоволенням слухав усі ідеї», — наголосив британський архітектор.
Харківський міський голова зазначив, що всі ці напрацювання допоможуть створити одне з найкращих міст Європи, та подякував Норманові Фостеру за великий обсяг роботи, яку виконали він і команда архітекторів.
«Я переглянув пропозиції наших архітекторів, десь скоригував, але сьогодні наша команда має повне порозуміння, розуміння того, як ми разом можемо рухатися заданим напрямком. Вийде дуже серйозний проєкт, який ми втілимо у життя», — наголосив Ігор Терехов.
Зазначимо, що у ході зустрічі іноземні колеги позначили для себе, чи поверховість будинків у Харкові ділиться по районах, скільки займає в місті промислова площа (близько 20%). Надалі вони обмінюватимуться знаннями і одну із зустрічей планують присвятити історії харківських будівель.