Рідні звертаються до поліції з заявами про проведення ексгумацій тіл з місць стихійних поховань з метою фіксації факту смерті, як воєнного злочину, документального оформлення відповідно до вимог законодавства та перепоховання. Сьогодні на трьох ізюмських кладовищах перепоховали 12 тіл. Про це повідомили в відділі комунікації поліції Харківщини.
За словами старшої слідчої Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області Людмили Подбой, на сьогодні залишаються неідентифікованими 143 тіла.
«Експертиза молекулярно-генетична триває десь понад один місяць, — пояснює Людмила Подбой. – Проте через велику кількість молекулярно-генетичних експертиз цей термін подовжується».
Тривалість експертиз, зокрема по встановленню ДНК-профілів загиблих, обумовлена ще і складністю їх проведення, а також необхідністю в окремих випадках проводити повторні та порівняльні експертизи.
Переважна кількість людей загинули внаслідок масованих обстрілів з РСЗВ та авіаційних ударів, які щільно застосовувались ворогом в березні-квітні минулого року, околиці міста та села зазнавали обстрілів весь час до контрнаступу ЗСУ у вересні.
Антон Комаров сьогодні прощається з бабусею своєї дружини. З родичів він один. Всі інші не змогли приїхати на похорон. За його словами, бабуся його дружини померла на своєму подвір’ї від обстрілів у березні.
«У неї день народження був 8 березня, а 9 березня вона загинула, на жаль», — говорить Антон.
На Гончарівському кладовищі сьогодні поховали одразу чотирьох людей. Близькі Вадима Переверзєва теж загинули 9 березня. Він згадує, як прийшов до оселі, де мешкала його колишня родина.
«Вони у флігелі були, там будинок згорілий, нічого немає — флігель «в хлам», гараж теж «в хлам», — розказує Вадим. — На погрібі двері стояли, їх просто нема, їх просто повиривало і все».
За словами заступника міського голови Володимира Мацокіна, процес видачі родичам ідентифікованих тіл тільки почався. Минулого тижня рідні поховали 10 осіб.
Сьогодні на трьох міських кладовищах прощалися з 12 загиблими під час окупації міста Ізюм. Процес видачі ідентифікованих тіл триває.
«Цей процес тільки почався, ми плідно співпрацюємо з органами Національної поліції. Коли відповідні процесуальні дії вже проведені, тоді ми можемо процедуру перепоховання проводити, повідомив Володимир Мацокін. – На сьогодні ми ховаємо від 10 до 12 тіл ізюмчан на тиждень».
Неіндентифіковані тіла зберігаються в судово-медичних закладах. Після завершення повної ідентифікації, у разі не встановлення їх осіб, вони будуть поховані на підставі Закону України «Про поховання та похорону справу».
У будь-який час особи, які вважають, що це можуть бути їх родичі, які зникли безвісти, могли в період часу з березня до вересня перебувати на позиціях поблизу Ізюму та Ізюмського району, можуть звернутись до Слідчого управління ГУНП в Харківській області.